McLaren je danas u Wokingu predstavio svoj novi bolid za novu sezonu Formule 1., MCL35 a sa kojom se nadaju da će konačno smanjiti zaostatak za vodećim ekipama i nastaviti sa pozitivnom formom iz prošle godine. Novi bolid je zapravo evolucija prošlogodišnjeg, uz značajne promjene bočnih stranica.
Britanska momčad je zapravo bila najpozitivnije iznenađene prošle sezone Formule 1. Neočekivao su završili četvrti u poretku sa 145 osvojenih bodova, a Sainz im je trećim mjestom u Brazilu donio prvo postolje još od 2014. godine. McLaren je prošle godine bio najbolja momčad sredine poretka, ali ciljevi za narednu sezonu su nešto viši—iako je McLaren oprezan sa svojim najavama, cilj je smanjiti zaostatak za vodećim trojcem.
Novi McLaren MCL35 je prvi McLarenov bolid na kojem je radio njihov novi tehnički direktor James Key, te se na novom bolidu već vidi njegov rukopis. MCL35 je evolucija svog prethodnika. Temeljni dizajn je bio dobar, te je nekim promjenama dodatno poboljšan.
MCL35 je bio na velikoj ‘dijeti’
Prednje krilo je ostalo gotovo identično prošlogodišnjem. McLaren i dalje slijedi Ferrarijevu filozofiju prednjeg krila, gdje su elementi krila po rubovima niži nego u svom početnom dijelu. Time se zračna struja usmjerava s vanjske strane prednjih točkova.
Nos je s druge strane pretrpio značajnije promjene.
McLaren je uklonio otvore na nosu koje je imao prošlogodišnji MCL34, te je sada tu jedna velika otvorena površina ispod koje se nastalja tzv. plašt. Cijeli nos je za razliku od prošle godine uži, a prednje krilo se kao i prošle godine sastoji od 5 elemenata.
Gledajući bočno, vidi se da se na nos nastavljaju kao 2 „tunela“ preko koji se zrak usmjerava preko plašta dalje iza. McLaren ovim želi ubrzati zračnu struju i ‘nahraniti’ aerodinamičke elemente iza prednjih kotača, te poboljšati protok zraka.
McLarenovi inžinjeri su bili malo ekstremni sa svojim rješenjem prednjeg ovjesa. Gornja ramena su postavljena jako visoko za šasiju. Kako bi ramena bila što horizontalnije, za točak su pričvršćeni preko vertikalnog ‘stupića’. Sva ramena izgledaju dosta tanje nego prije, kada su u neku ruku korišteni kao aerodinamički elementi.
Područje iza prednjih kotača nije pretrpjelo značajnije promjene. Bočni usmjerivači zraka i njegovi vertikalni elementi su dosta ‘uredniji’ nego kod konkurencije, a kao i prošle godine tu je široki aerodinamički element u obliku bumeranga.
Od bočnih otvora za hlađenje i bočnih stranica počinje najzanimljvije područje promjena na MCL35 u odnosu na prošlu godinu i možemo reći da je McLaren ovdje primijenio ekstremnije rješenje. Bočni otvori za hladnjake su jako mali, a McLaren je podigao bočnu udarnu strukturu kako bi dodatno suzio bočne stranice i poboljšao protok zraka ka zadnjem kraju bolida. U visini kokpita su bočne stranice jako uske i nastavljaju se sužavati vertikalno naniže prema podnici. U odnosu na prošlu godinu je McLaren ovdje oslobodio dodatni prostor na podnici, što će svakako imati aerodinamičke benefite.
Iako su bočne stranice na početku jako uske, McLaren nema tako uzak zadnji kraj kao Mercedes ili Red Bull, a pokrov motora je nešto izbočeniji nego kod ovih momčadi.
Otvor za hladnjak iznad vozačeve glave je također pretrpio promjene i sada je podijeljen u 4 zasebna kanala.
Zadnji ovjes je kao i prošle godine jako visoko pričvršćen za šasiju. Time McLaren ispod bolida želi ostaviti što više prostora, kako bi zrak neometano putovao prema difuzoru. Pokrov motora se na visini zadnjeg ovjesa odvaja što ostavlja veći prostor za hlađenje.
Podnica je ispred zadnjih kotača ‘prorezana’, te se McLaren nije odlučio staviti ovdje vertikalne elemente kao neke druge momčadi.
Analiziramo novi McLarenMCL35
Reviewed by Daniel Taslidzic
on
veljače 14, 2020
Rating: 5